Меркел: Носам маска кога одам во продавница

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера изјави дека носи заштитна маска кога оди во продавница.

– Ако ги почитувам правилата за држење на дистанца, не треба да носам маска. Но, кого одам во продавница, тогаш очигледно не сме се сретнале, инаку би ме виделе со маска, истакна Меркел, одговарајќи на новинарско прашање зошто никогаш не е видена со маска.

Таа додаде дека нема да открие во кои продавници пазарува.

Би можело да ве интересира

СЗО: Ризикот на смртност од коронавирус е поголем кај пациентите пушачи

А1он

Словенија ги стави Хрватска, Франција и Чешка на листата на епидемиолошки небезбедни држави

А1он

Фон дер Лајен со нов план за закрепување на ЕУ од Ковид-19

А1он

Заразените со Ковид-19 во Хрватска нема да може да гласаат на избори

А1он

Велика Британија го укинува карантинот за патниците од 75 земји

А1он

Словенија бележи рекорден број на новозаразени со коронавирус

А1он