Меркел: На Европа и треба посилно единство за да се спротивстави на подемот на Кина

Од:

Европа може да се бори против подемот на Кина само до тој степен колку што е единствена во своите ставови, изјави германската канцеларка Ангела Меркел, повикувајќи на поголемо единство на целиот континент.

– Како ќе се справиме со подемот на Кина како економска, политичка и воена сила во голема мера ќе зависи од тоа колку Европа навистина е единствена во своите ставови, рече Меркел во Шпанија, по добивањето на наградата „Карлос Петти“.

„Европа е силна само толку колку што е обединета“, истакна Меркел.

Би можело да ве интересира

Американски разорувач влегол во водите на Јужното кинеско море

Доказите сугерираат дека Путин не успеал да обезбеди билатерално партнерство без ограничувања со Кина

(ВИДЕО) Шефот на НАТО: Русија побара од Кина смртоносно оружје

Ана Ололовска

Си Џинпинг: Кина е на вистинската страна на историјата кога станува збор за Украина

Ана Ололовска

Путин до Си Џинпинг: Русија сака Кинезите да ги заменат западните компании

Ана Ололовска

Тајванскиот министер испрати порака до Кина и Русија: „Ние не сме идиоти“