Меркел му ја честиташе победата на Бајден

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел му ја честиташе победата на новоизбраниот претседател на САД, Џозеф Бајден, и го истакна значењето на „незаменливите“ трансатлантски односи.

– Честитки! (…) Му посакувам среќа и успех со сето срце, рече канцеларката, која имаше деликатни односи со досегашниот претседател на САД, Доналд Трамп.

Во изјавата што на Твитер ја пренесе владиниот портпарол Штефан Зајберт, Меркел наведува дека „трансатлантското пријателство е незаменливо доколку се надминат големите предизвици на ова време“.

Би можело да ве интересира

Пензијата на Меркел ќе биде 15.000 евра

Путин очекува самитот со Бајден да помогне во воспоставување дијалог

(ВИДЕО) Бајден: Не се осмелувајте да ги нарекувате демонстранти, тие беа домашни терористи

А1он

Бајден со честитка за Божиќ до православните христијани

А1он

Американски суд отфрли тужба за поништување на резултатите од претседателските избори

Бајден: Дејтонскиот договор донесе мир, но работата не е целосно завршена

Жарко Настоски