Меркел: Конфликтната ситуација со Иран треба да се реши на мирен начин

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека официјален Берлин сериозно ги сфаќа новите информации кои САД ги објавија за наводната одговорност на Иран за нападот врз нафтените танкери во Персискиот Залив.

– Има многу докази, но тоа нема да ме спречи да кажам дека мораме да направиме се што е можно за да ја решиме конфликтната ситуација со Иран на мирен начин, изјави Меркел.

Таа додаде дека Германија е во контакт со САД, но и оти официјален Берлин ќе нарави се што може за да не дојде до ескалација.

Меркел истакна дека Германија сака да го почитува Нуклеарниот договор со Иран од 2015 година и оти ќе биде последица ако тој не се испочитува.

САД го обвинија Иран дека стојат зад минатонеделните напади врз нафтени танкери во Персискиот Залив.

Би можело да ве интересира

Суд во Њујорк го прогласи братот на претседателот на Хондурас за виновен за трговија со кокаин

Ана Ололовска

Еспер: САД нема да учествуваат во формирањето безбедносна зона во Сирија

Трамп телефонски разговараше со Ердоган

ЕУ најави реципрочни мерки за САД

Горбачов: Русија и САД да преговараат за нуклеарното оружје

Ана Ололовска

Сондленд: Администрацијата ја услови посетата на Зеленски со истрага за синот на Бајден

Ана Ололовска