Меркел: Исламот е дел од Германија

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека исламот е дел од Германија и апелира граѓаните да покажат толеранција кон муслиманите.

Според неа, поголемиот дел од муслиманите во Германија се дистанцирале од насилието на протестите против анти-исламскиот филм во кој е исмеан пророкот Мухамед.

„Да тоа е дел од нас“, рече Меркел и додаде дека христијаните можеби би требало повеќе да размислуваат и говорат за својата религија наместо да се плашат од исламот, пренесува АП.

Инаку, во Германија живеат околу четири милиони муслимани.

Би можело да ве интересира

Црногорец уапсен во Германија за шверц на кокаин

(ВИДЕО) Олаф Шолц исвиркан: „Лажго, бандит“

Ана Ололовска

Германија: Тинејџер прогласен за мозочно мртов по фудбалска тепачка

Ана Ололовска

ВИДЕО: Турците во Германија ја славеа победата на Ердоган

Германија повлекува над сто владини службеници од Русија по одлуката на Москва

Брат и сестра осомничени дека со другари го организирале убиството на нивниот татко

Горан Наумовски