Меркел: И понатаму постојат сите шанси за договор за Брегзит

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека се уште се надева на договор меѓу Велика Британија и Европска Унија за Брегзит и покрај неизвесната политичка состојба во Лондон.

– Цврсто сум убедена дека се уште имаме шанса да го постигнеме ова на организиран начин. И германската Влада ќе биде ангажирана до последен ден да го овозможи тоа, нагласи Меркел пред пратениците во Долниот дом на германскиот Парламент, осврнувајќи се на Брегзит.

Германската канцеларка исто така додаде дека Германија се подготвила и во случај на „неорганизиран Брегзит“.

Меркел посочи и дека Германија по Брегзит сака да одржи блиски економски и безбедносни врски со Велика Британија.

Би можело да ве интересира

Танкерот „Стена Имперо“ би можел да биде ослободен за неколку часа

Корбин: Се разбира дека ќе отслужам цел мандат ако победат Лабуристите

Јункер: Во Ирска ќе има гранични контроли во случај на Брегзит без договор

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Нови протести на климатските активисти во Британија и Франција

Што може да значи Брегзит за британскиот фудбал?

Ана Ололовска

ЕУ: Преговарачите се согласија да ги продолжат разговорите за Брегзит