Меркел и Макрон телефонски разговараа со Путин за ситуацијата во Идлиб

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон телефонски разговарале со шефот на руската држава Владимир Путин, изразувајќи ја својата загриженост поради хуманитарната ситуација во сирискиот регион Идлиб и повикаа на итен прекин на судирите, соопшти кабинетот на Меркел.

Разговорот меѓу тројцата лидери се случил за време на самитот на ЕУ во Брисел.

– Меркел и Макрон јасно кажаа колку се загрижени поради катастрофалната хуманитарна ситуација во сириската провинција Идлиб. Двајцата побараа веднаш да прекинат борбите и да се овозможи хуманитарна помош за луѓето, изјави германски портпарол.

Според германскиот владин кабинет, двајцата лидери изразиле волја да се сретнат со Путин и турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, со цел да се постигне политичко решение.

Би можело да ве интересира

Во Франција 2.606 смртни случаи од коронавирусот

А1он

Француските фудбалски клубови остануваат без 110 милиони евра од ТВ права

А1он

Пoчина поранешниот француски министер Патрик Девеџијан од коронавирус

А1он

Паричната казна за непочитување на мерките за ограничено движење во Франција се зголемува на 200 евра

А1он

Поради коронавирусот во Франција е побарана делумна невработеност за 2,2 милиони вработени

А1он

Евакуација со воз на болни од коронавирус од Истокот на Франција

А1он