Меркел и Макрон на состанок во Берлин за европската политика и за пандемијата

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон денеска ќе разговараат на работна вечера во Берлин за пандемијата на коронавирусот, економското закрепнување, мигрантите и односите со Турција и со Русија.

Макрон ќе биде првиот странски службеник што го посети Берлин од почетокот на годинава поради здравствената криза.

Како што е најавено и од Берлин и од Париз, прашањата за европската политика ќе бидат разгледани пред состанокот на Европскиот совет закажан за 24 и 25 јуни.

Би можело да ве интересира

„Алијанц“: „Поплавата на векот“ ќе не чини 500 милиони евра

Ана Ололовска

Пет лица се сметаат за исчезнати во големата експлозија во Леверкузен

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ограбена позната париска златарница, разбојник со скутер однесе накит вреден милиони

Жарко Настоски

Германски пензионер во подрум чувал нацистички тенк, не знаат за што да го судат

Жарко Настоски

ВИДЕО: Еден загинат, четворица исчезнати по експлозијата во Леверкузен

Ана Ололовска

ВИДЕО: Експлозија во хемиски комплекс во Леверкузен

Ана Ололовска