Меркел: Германското претседателство на Г-7 ќе се фокусира на борбата против климатските промени

Од:

Германија има намера за време на  своето претседателство со Г-7 да ги фокусира напорите на борбата со климатските промени, изјави денеска канцеларката Ангела Меркел.

dobivaj vesti na viber

– Германија обрнува внимание на одржливиот економски развој, што е поврзан со зголемувањето на квалитетот на животот, изјави Меркел во традиционалното видео обраќање кон Германците.

Според неа, голема улога ќе игра постигнувањето на Милениумските развојни цели, идентификувани од страна на меѓународната  заедница, и склучувањето на сеопфатен договор за климата.

– Германија ја поддржува Франција како земја организатор на конференцијата за борбата со климатските промени, изјави Меркел.

Според неа меѓу приоритетните прашања за Германија ќе биде и  правичната распределба на даночниот товар меѓу даночните обврзници.

Од 1. јули претседавањето со Г-7 на ниво финансиски министри и раководители на централни банки премина од Британија на Германија. Директното претседателство со Г-7 Германија ќе го преземе на 1 јануари 2015 година.

Во јуни следната година, лидерите на Г-7  треба да се сретнат во замокот Елмау и Германија веќе ги почна подготовките за самитот на врвот.

Би можело да ве интересира

Песков: Нема вмешаност на Русија во обидот за државен удар во Германија

А1он

Русинка била клучна фигура во организацијата која планирала државен удар во Германија, посредувала меѓу принцот и руските функционери

А1он

Откриена руска врска во обидот за пуч во Германија

Кој е Хајнрих XII, клучниот играч во големата завера во Германија

А1он

ВИДЕО: Во Германија уапсени 25 десничари и поранешни војници, планирале пуч

Катерина Павлова-Николовска

Германски печат: Западен Балкан бeше „запоставен“ регион пред војната во Украина

А1он