Меркел: Германија сака конструктивни односи со Русија

Од:

Германија сака да гради конструктивни односи со Русија, за што јас секогаш се залагав како канцеларка и ќе продолжам да го правам тоа, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел во интервју за весникот „Либекер Нахрихтен“.

Таа додаде дека секогаш е подготвена да ги продолжи преговорите со рускиот претседател Владимир Путин.

Меркел во интервјуто за германскиот весник посочи и дека не ја исклучува можноста за испраќање на оружје во Ирак, но оти се уште не е донесена конечна одлука за тоа.

– Страдањата на луѓето во северен Ирак што ги предизвика терористичката организација Исламска држава се страшни и меѓународната заедница мора да го запре напредувањето на екстремистите и да им помогне на загрозените. Затоа треба да се обезбеди хуманитарна помош и опрема за тие што се борат со терористите, наведе Меркел.

Таа додаде дека Германија ги усогласува своите постапки со партнерите, првенствено со САД.

Би можело да ве интересира

Германскиот канцелар во телефонски разговор со Ердоган вети поголема помош за Турција

Ана Ололовска

Штајнмаер вели дека германската демократија мора да се направи поотпорна

Ана Ололовска

Поранешен германски фудбалер станал двоен агент, шпиунирал за Русија

Норвешка ќе нарача 54 тенкови Леопард од Германија

Ана Ололовска

Штрајк на вработените во компанијата „Кока-Кола“ во Германија

Ана Ололовска

Путин: Ни се закануваат со леопарди, но ние ќе им донесеме нешто повеќе од тенкови

Предраг Петровиќ