Меркел: Европа мора да покаже единство во време кога светот се реорганизира

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Минхен истакна дека е неопходно единство на Европа, сега кога „светот повторно целосно се реорганизира“.

Меркел, која како прва германска канцеларка присуствуваше на седницата на владата на покраината Баварија, на прес-конференција рече дека Европа значи „безбедност“ за Германија.

Таа истакна дека сè што се случува во Брисел за време на германското претседателство со ЕУ е многу важно.

– Светот во моментов се реорганизира. Тоа дека САД ја штитат ЕУ не е веќе нешто што се подразбира. Затоа, единството во Европа е поважно од кога и да е, порача Меркел.

На прашањето дали го поддржува премиерот на Баварија, Маркус Зедер за иден германски канцелар, Меркел потсети дека претходно најави дека нема да се кандидира на следните избори и дека сака да се дистанцира во однос на прашањето кој ќе биде нејзин наследник.

– Затоа не сакам да го коментирам тоа прашање, одговори Меркел.

Би можело да ве интересира

СЗО: Во Европа сега има повеќе нови случаи на Ковид-19 отколку во март

А1он

Мајкл Рајан: Европа пред пресврт во борбата со Ковид-19

Ана Ололовска

СЗО за Европа и ЕК се договорија да ја зајакнат соработката

Ана Ололовска

Стано: Се очекува од земјите кандидати да се усогласат за санкциите кон Белорусија

Ана Ололовска

Кина и ЕУ потпишаа Договор за европски географски индикатори

Ана Ололовска

Фон дер Лајен: Велика Британија да го почитува договорот

Ана Ололовска