Меркел: ЕУ разгледува практични решенија за ирската граница

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека Европската унија ќе разгледа практични решенија за границата меѓу Северна Ирска и Република Ирска по брегзит, но без да го ревидира веќе потпишаниот договор за повлекување на Велика Британија од Унијата.

– Ако најдеме практично решение како да го задржиме договорот и истовремено да ги дефинираме границите на внатрешниот пазар на Европската унија, повеќе нема да ни треба бекстоп, рече Меркел за време на посетата на Исланд, истакнувајќи дека ЕУ е подготвена да најде решение.

Германската канцеларка ќе се сретне со британскиот премиер Борис Џонсон утре во Берлин.

Би можело да ве интересира

За себе тврдат дека се очите и ушите на полицијата, а кои се всушност?

Ана Ололовска

Би Би Си: Британска влада и војска прикривале воени злосторства во Авганистан и Ирак

Ана Ололовска

По Брегзит, граѓаните од ЕУ ќе имаат ист статус во Британија како и другите имигранти

Ана Ололовска

САД и Франција со поддршка за пристапувањето на Северна Македонија во ЕУ

Ана Ололовска

Борис Џонсон: Сите кандидати на конзервативците ќе гои поддржат договорот за брегзит

Ана Ололовска

Два авиона се судрија на аеродромот во Франкфурт, нема повредени

Ана Ололовска