Меркел: ЕУ да се подготви за евентуален неуспех во преговорите со Британија

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека ЕУ мора да се подготви за евентуален неуспех во преговорите со Велика Британија околу новиот трговски однос.

Меркел пред Долниот дом на германскиот Парламент истакна дека преговорите треба да се забрзаат, за да може до есен да се постигне договор, кој потоа треба да се ратификува до крајот на годинава.

Меѓутоа, таа напоменува дека ЕУ треба да се подготви и за ситуација во која таков договор нема да биде постигнат.

Би можело да ве интересира

Британија ќе се соочи со двојно посериозен втор бран на Ковид-19

А1он

Британската Влада ќе субвенционира посети на ресторани

Ана Ололовска

Британски пратеник уапсен под обвинение за силување

Ана Ололовска

Телохранител на британската кралица уапсен со кокаин и кетамин

А1он

ЕУ нема став за повлекувањето на американската војска од Германија

А1он

Советот на ЕУ одлучи да не ги отвора границите на Унијата за земјите од Западен Балкан

А1он