Меркел до гласачите: Избегнувајте ја десницата, тие се на продажба

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика гласачите да ја избегнуваат крајната десница на изборите за Европскиот парламент, откако заменик-канцеларот на Австрија, Хајнц Кристијан Штрахе, поднесе оставка поради снимка на која нуди предност во тендери во замена за предизборни донации.

-Тие политичари се на продажба, тие сакаат да ја уништат Европа, нашите вредности, мораме решително да застанеме против тоа, рече Меркел.

Таа остро ги критикуваше „политичарите за продажба“, тврдејќи дека ЕУ се соочува со „популистички движења, кои во многу области се полни со презир кон европските вредности, кои сакаат да ја уништат Европа на нашите вредности“.

Би можело да ве интересира

Германија со 100 милијарди евра во борба за заштита на климата

Гугл планира да инвестира три милијарди евра во Европа

Ана Ололовска

Бундестагот на 26 септември ќе даде зелено светло за преговори

Татјана Ташкова

Германија со 500.000 евра помош за косовските безбедносни сили

Меркел – Брнабиќ: Србија и Германија имаат само една точка на недоразбирање, а тоа е Косово

Германскиот претседател ги отфрли барањата на Полска за воено обештетување