Меркел денеска ќе ја прими вакцината на „Астра зенека“

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ќе ја прими вакцината на „Астра зенека“ против коронавирусот.

Според германскиот дневен весник „Велт“, политичарката од Христијанско-демократската унија (ЦДУ) ќе биде имунизирана со вакцината на „Астра зенека“, со цел да се зголеми довербата во вакцината на Оксфорд низ цела Европска унија.

Канцеларката Меркел има над 60 години и со тоа спаѓа во групата на оние кои ги исполнуваат условите за имунизација со таа вакцина во Германија.

Би можело да ве интересира

Полска ќе врши ревакцинација со Астра Зенека по 35 дена од првата доза

Ана Ололовска

Вакцините на Астра Зенека и Џонсон и Џонсон не се препорачуваат во Норвешка

Ана Ололовска

Европската Комисија нема веќе да нарачува вакцини од „Астра зенека“

Меркел ги повика САД да го отворат пазарот за вакцини и да дозволат извоз

Вакцината „Астра зенека“ создава посилна реакција по правата, а „Фајзер“ по втората доза

Катерина Павлова-Николовска

Во Германија вакцината „АстраЗенека“ пак ќе се користи кај луѓе од сите возрасти

Жарко Настоски