Меркел: Британија ќе остане партнер дури и кога нема да биде во ЕУ

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека Британија ќе остане партнер дури и ако повеќе не биде членка на Европската унија.

Таа исто така додаде дека соработката со наследникот на британската премиерка Тереза Меј ќе зависи од неговиот пристап кон Европската комисија.

Британија би требало да излезе од ЕУ на 31 октомври, а фаворит за лидер на Конзервативната партија и иден премиер е Борис Џонсон.

Би можело да ве интересира

Германија: Расте бројот на екстремни десничари во редовите на Бундесверот

Ана Ололовска

Полска ја обвинува ЕУ за политика на двојни стандарди

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев на средба со претседателот на ЕС, Мишел: Силно сме мотивирани да продолжи европскиот курс на државата

Ана Ололовска

Во Германија денес живеат рекорден број странци – 11,1 милион

Ана Ололовска

Мишел предлага три столба за отворање на процесот на преговори со Македонија

А1он

Средба Спасовски-Мишел: Ја очекуваме новата методологија за проширување на ЕУ

Драган Поповски