Меркел: Британија ќе остане партнер дури и кога нема да биде во ЕУ

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека Британија ќе остане партнер дури и ако повеќе не биде членка на Европската унија.

Таа исто така додаде дека соработката со наследникот на британската премиерка Тереза Меј ќе зависи од неговиот пристап кон Европската комисија.

Британија би требало да излезе од ЕУ на 31 октомври, а фаворит за лидер на Конзервативната партија и иден премиер е Борис Џонсон.

Би можело да ве интересира

Во Париз и Лондон протести против Болсонаро

ЕУ создава фонд на иднината од 100 милијарди евра

Ана Ололовска

Белгија не може да се договори за назначување европски комесар

Макрон: На Џонсон е да ја избере судбината на Британија

Ана Ололовска

ЕУ е против безусловното враќање на Русија во Г7

Ана Ололовска

Над 300 мигранти сѐ уште заглавени во брод на Медитеранот, ЕУ преговара

Ана Ололовска