Меркел бара средба со Џонсон заради Брегзит

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел сака во блиска иднина да разговара тет-а-тет со британскиот премиер Борис Џонсон за Брегзит и други прашања од заеднички интерес, изјави денеска портпаролот на германската влада во Берлин.

– Средбата ќе се одржи наскоро, рече портпаролот Штефен Зајберт, без да го прецизира датумот на состанокот.

Двајцата лидери ќе присуствуваат на Самитот Г7 во Франција, од 24 до 26 август.

Би можело да ве интересира

Камерон: Можно е на Велика Британија да и треба нов референдум

Асанж во притвор до разгледување на барањето за екстрадиција во САД

Џонсон и Јункер ќе разговараат за Брегзит

Татјана Ташкова

Северна Ирска: Нема да прифатиме да не отцепат од Британија

Ана Ололовска

Силно темпо на раст на платите во Велика Британија

Ана Ололовска

Барние: Нема причина за оптимизам за Брегзит