Меркел бара средба со Џонсон заради Брегзит

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел сака во блиска иднина да разговара тет-а-тет со британскиот премиер Борис Џонсон за Брегзит и други прашања од заеднички интерес, изјави денеска портпаролот на германската влада во Берлин.

– Средбата ќе се одржи наскоро, рече портпаролот Штефен Зајберт, без да го прецизира датумот на состанокот.

Двајцата лидери ќе присуствуваат на Самитот Г7 во Франција, од 24 до 26 август.

Би можело да ве интересира

Малку британски компании успешно стигнуваат до владината финансиска поддршка

Ана Ололовска

Вилер: Мерките во Германија даваат резултати, но ситуацијата не е решена

Ана Ололовска

Најмалку 331 дом за стари лица во Германија погодени со коронавирус

Ана Ололовска

Ветеринарите препорачуваат домашните мачки да не се пуштаат надвор

Ана Ололовска

Велика Британија не е близу до укинување на забраните

Ана Ололовска

Германското правосудство откри голема измама со испорака на десет милиони заштитни маски

Ана Ололовска