Мериленд и Мисури ја легализираа марихуаната во рекреативни цели

Од:

Во американските сојузни држави Арканзас, Мериленд, Мисури, Северна и Јужна Дакота, освен конгресните избори, се одржаа и референдуми за легализација на марихуаната во рекреативни цели.

Во Мисури беше изгласана легализација, откако предлог беше поддржан од 53,1 отсто од гласачите. Во Мериленд, мнозинството беше уште поубедливо. Таму за легализација гласа 65 отсто од граѓаните.

Гласачите во Арканзас и Северна и Јужна Дакота гласаа против легализацијата на марихуаната.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Амстердам планира да го забрани пушењето марихуана во центарот на градот

Горан Наумовски

Скопјанец осомничен дека продавал марихуана и овозможувал на други лица да ја користат

Истрага против велешанец кај кого беше пронајдена марихуана

Претрес во Свети Николе, пронајдена марихуана, приведен дилер

Приведен дилер во Скопје, при претрес во неговиот дом пронајдена марихуана

ВИДЕО: Пронајдени 319 стебла канабис во пехчевско

Горан Наумовски