Мелони: Украина може да смета на поддршка од новата италијанска влада

Од:

Џорџа Мелони синоќа преку твитер вети целосна поддршка за Украина од нејзината претстојна влада.

dobivaj vesti na viber

– Знаете дека можете да сметате на нашата лојална поддршка за каузата за слободата на украинскиот народ. Останете силни и одржувајте ја својата вера цврста!, напиша Мелони на Твитер.

Таа, исто така, остро ја осуди Русија и изминатите постојано повторуваше дека е на страната на Киев.

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски исто така преку Твитер и честиташе на Мелони за изборната победа и ѝ се заблагодари на Италија за помошта поради руската инвазија врз Украина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Политико: Нов раскол во Европа, Орбан доби два сојузника, два моќни блокови се пред конфликт

А1он

Смртни закани за италијанската премиерка и нејзината ќерка

А1он

Бројот на жители во Италија намален на 58,9 милиони

А1он

Јапонија, Велика Британија и Италија ќе разработуваат проект за нов борбен авион

Ана Ололовска

Во свлечиштето во Италија загинаа две деца и бебе

Горан Наумовски

ВИДЕО: Катастрофални свлечишта и поплави во Италија, бројот на жртвите расте

Ана Ололовска