Мексико воведува индекс на среќа како алтернатива на БДП

Од:

Мексико ќе воведе индекс на среќа како алтернатива на бруто домашниот производ (БДП) за кој смета дека не е добар показател за благосостојбата на граѓаните, соопшти претседателот Андрес Мануел Лопез Обрадор.

Индикаторот заеднички ќе го развиваат економисти, математичари, социолози, психолози и други експерти, а ќе се користи за мерење не само на економскиот раст, туку и на нивото на нееднаквост и „среќа на населението“, рече мексиканскиот претседател, избран од редовите на левицата, пренесува германската агенција ДПА.

– На технократите тоа нема да им се допадне,, но за нас би можело да биде добро, и секако нешто ново, објасни Лопез Обрадор на дневната конференција за новинари.

Меѓународниот монетарен фонд очекува мексиканската економија да се намали за 6,6 проценти оваа година, по стагнацијата во 2019 година.

Втората економија во Латинска Америка, со речиси 130 милиони жители, бележи многу високо ниво на нееднаквост, а повеќе од 50 милиони граѓани се класифицирани како сиромашни.

Би можело да ве интересира

Киднапираната мексиканска локална политичарка пронајдена мртва

Ана Ололовска

Тропската бура Кристобал го поплави Мексико

Ана Ололовска

Бурата Кристобал се приближува кон Мексико

Ана Ололовска

Лопез Обрадор: Мексиканската војска соработува во истрагата за студентскиот масакр

Ана Ололовска

Земјотрес со јачина од 5,5 степени го потресе утрово брегот на Мексико

А1он

Пронајдени коски на повеќе од 60 мамути близу аеродром во Мексико

А1он