Мексиканскиот претседател уште не му честита на Бајден, ќе чекал да заврши изборниот процес

Од:

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор денеска повторно одби да му честита на новоизбраниот претседател на САД Џо Бајден за изборната победа, повторувајќи го својот претходен став дека тоа ќе го стори кога ќе заврши изборниот процес во САД.

Обрадор објасни дека нема ништо против кој било кандидат или политичка партија што учествуваат на претседателските избори во Америка, но оти не сака да праќа честитки додека не заврши изборниот процес.

– Што е најдобро? Да почекаме, рече Лопез Обрадор.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Eксплозија во илегална фабрика за огномети во Мексико – седум загинати, 15 повредени

Горан Наумовски

Момче со прекар Ел Чапито уби осум членови на едно семејство во Мексико

Ана Ололовска

ВИДЕО: Почна да ја фаќа пејачката, по што изби општа тепачка на сцената

Предраг Петровиќ

Три Американки исчезнаа во Мексико, отишле таму да продаваат облека на пазар

Ана Ололовска

Девојче кое исчезна во САД во 2018 година, сега е пронајдено во Мексико

Горан Наумовски

Претседателот на Мексико тврди дека има фотографија од митско суштество