Мексиканскиот министер за јавна безбедност загина во хеликоптерска несреќа

Од:

Mексиканскиот министер за јавна безбедност на сојузната држава Агуаскалиентес во централно Мексико загина во хеликоптерска несреќа во која загинаа вкупно пет лица, објави гувернерот на таа сојузна држава.

Несреќата е снимена на камера, а на снимките објавени на социјалните мрежи се гледа како авионот паѓа во празна тревна површина.

Сите пет лица во хеликоптерот загинаа, меѓу кои и министерот за јавна безбедност Хавиер Санчез Мендоза. Несреќата се случила во четвртокот наутро на северот на сојузната држава.

Тере Хименез, гувернерот на државата Агуаскалиентес, изјави дека причината за падот на хеликоптерот најверојатно е несреќа.

Би можело да ве интересира

Бајден и неговиот мексикански колега Обрадор ветија дека ќе се справат со миграцијата

Ана Ололовска

ВИДЕО: Бајден за прв пат ја посети границата со Мексико

Ана Ололовска

Возови се судрија во Мексико Сити, еден загинат

Ана Ололовска

Војната меѓу војската и картелите во Мексико

(ВИДЕО) Хаос во Мексико по апсењето на синот на „Ел Чапо“: Тројца мртви, нападнат аеродром

Најмалку 14 мртви во напад на затвор во Мексико