Мекмастер: Постои опција за воена интервенција против Северна Кореја, но не е најпосакувана

Од:

Советникот за национална безбедност на САД, Херберт Рејмонд Мекмастер изјави денеска дека постои воена опција против Северна Кореја, но тоа не е изборот на администрацијата на претседателот Доналд Трамп.

Според него, САД се приближуваат до крајната граница на она што можат да го постигнат санкциите и дипломатијата во однос на нуклеарната програма на Пјонгјанг.

Мекмастер на брифинг во Белата куќа, придружуван од американската амбасадорка во ОН Ники Хејли, истакна дека Северна Кореја моментно е еден од најитните и најопасните безбедносни проблеми во светот.

Тој нагласи дека претседателот на САД Доналд Трамп, шефот на јужнокорејската држава Мун џае-ин и јапонскиот премиер Шинѕо Абе ќе се сретнат следниот четврток на маргините на заседанието на Генералното собрание на ОН во Њујорк.

Би можело да ве интересира

Асад: САД води војна за нафта, како и нацистите

Ердоган разочаран од одлуката на САД да го признае геноцидот врз Ерменците

Ана Ололовска

Бела куќа: САД мораат да го решат прашањето на набавката на „С-400“ од Турција, за да напредуваат во другите области

Ана Ололовска

Еспер: Ќе треба уште малку време за целосното повлекување на американските војници од Кобани

Ана Ололовска

Распит за импичментот на Трамп: Најмногу се интересирал за истрага на Бајден

Ана Ололовска

Кремљ за постапката за отповикување на Трамп: Нема врска со реалноста

Ана Ололовска