Мекгрегор: Русија нема да престане до целосен пораз на Украина

Од:

Русија ќе ја продолжи специјалната операција до целосен пораз на вооружените сили на Украина, изјави поранешниот шеф на Пентагон, полковник Даглас Мекгрегор.

„Тие нема да запрат додека не ги уништат вооружените сили на Украина, кои се закана за Русија. Ние тоа го нарекуваме „инвазија“, но всушност тоа е контранапад. Русите реагираат на заканата која ги прошири своите метастази низ Источна Украина и требаше да ја уништи самата Русија“, рече Мекгрегор.

Според него, одлуката за целосна демилитаризација на вооружените сили на Украина ја донел претседателот Владимир Путин на почетокот на специјалната операција.

Мекгрегор претходно ги процени украинските жртви на 150.000. Како што наведе, поради недостаток на средства за мобилизација, Киев ќе преземе итни мерки и ќе регрутира 13-годишни тинејџери и воени неспособни лица во армијата.

Истовремено, високо ја цени обуката на припадниците на руската армија и одговорниот пристап кон извршувањето на борбените задачи.

Од 24 февруари Москва спроведува како што ја нарекуваат специјална воена операција за демилитаризација и денацификација на Украина. Нејзината цел Владимир Путин ја нарече „заштита на луѓето кои осум години биле изложени на малтретирање и геноцид од режимот во Киев“. Вооружените сили имаат задача да го ослободат Донбас и да ја гарантираат безбедноста на Русија.

Би можело да ве интересира

Доказите сугерираат дека Путин не успеал да обезбеди билатерално партнерство без ограничувања со Кина

Шојгу: Можен е нуклеарен судир меѓу Русија и Западот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шефот на НАТО: Русија побара од Кина смртоносно оружје

Ана Ололовска

Си Џинпинг: Кина е на вистинската страна на историјата кога станува збор за Украина

Ана Ололовска

Путин до Си Џинпинг: Русија сака Кинезите да ги заменат западните компании

Ана Ололовска

ЕУ дава две милијарди евра за брзо вооружување на Украина

Горан Наумовски