Мекдоналдс ги продава рестораните во Русија поради војната во Украина

Од:

Мекдоналдс соопшти дека ја напушта Русија и започна процес на продажба на своите ресторани во земјата, јави Би-Би-Си.

dobivaj vesti na viber

Гигантот за брза храна се одлучи на ваков чекор поради „хуманитарната криза“ и „непредвидлива работна средина“ предизвикани од војната во Украина.

Компанијата појасни дека ова значи поседување бизнис во Русија „веќе не е издржано“ или во согласност со нејзините вредности.

Во март, Мекдоналдс информираше за привремено затворање на своите околу 850 ресторани во земјата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Русија ги објави координатите на Пентагон затоа што „западните сателити работат за непријателот“

А1он

Ве набљудуваме – Русите испратија специјална честитка до НАТО со координати на центрите на моќ

Песков: Русија ќе ја прекине офанзивата за само еден ден, но кога Украина ќе капитулира

Ана Ололовска

Руската Амбасада во Бугарија упати повик за собирање средства за руските војници во Украина

Ана Ололовска

Забранет влез во Русија и за сопругата и ќерката на Бајден

Ана Ололовска

Си-ен-ен: Во американската администрација дебата што би била победа за Украина

Ана Ололовска