Мејн легализираше потпомогнато самоубиство

Од:

Американската држава Мејн легализираше медицински потпомогнато самоубиство и така стана осмата држава во САД во која е дозволено терминално болни луѓе да го прекинат животот со препишани лекови.

Гувернерката од редовите на демократите Џенет Милс, која претходно беше скептична кон законот, сепак го потпиша.

– Се надевам дека овој закон, кој го почитува правото на лична слобода, ќе биде користен умерено, рече Милс.

Првата држава која легализираше потпомогнато самоубиство беше је Орегон во 1997 година, а дури после десет години тоа го направи дистриктот Вашингтон.

Потпомогнато самоубиство е легализирано и во Калифорнија, Колорадо, на Хаваи, во Вермонт и Њу Џерси.

Иако контроверзен, законот за потпомогнато самоубиство широко е прифатен во САД и оваа година најмалку 18 држави размислуваат да го усвојат.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Џонсон ја крена ногата на маса додека разговараше со Макрон

Анкета: Повеќе од половина од Американците незадоволни од политиката на Трамп

Захарова: Седница на Советот за безбедност на ОН поради американските ракети

Велемајсторот Карпов од март чека виза за САД

Коснет: Косовското Собрание донесе значајна одлука за формирање Влада со нови идеи

Зариф: Иран нема да почне војна во Заливот, но ќе се брани

Ана Ололовска