Меј: Непоколеблива сум, без тврда граница меѓу двете Ирски

Од:

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека е „непоколеблива“ нејзината посветеност да не додје до примена на таканаречената „тврда граница“ меѓу двете Ирски.

Меј вчера во Белфаст рече дека дека многумина во Северна Ирска и Република Ирска се загрижени, откако британските пратеници го отфрлија договорот за брегзит.

Би-Би-Си потсетува дека клучниот камен на сопнување е таканаречениот „бекстоп“, односно да се задржи отворена граница на островот во случај Велика Британија да излезе од ЕУ без договор.

„Бекстоп“ е, имено, своевидна безбедносна мрежа која гарантира дека нема да има „тврда граница“ меѓу двете Ирски, дури и ако Британија излезе од ЕУ без договор.

Би можело да ве интересира

Градоначалникот на Лондон: Брегзит не функционира

А1он

Две третини од Британците сакаат референдум за повторно пристапување во ЕУ

Се повеќе Британци мислат дека Брегзит е грешка

Горан Наумовски

Лондон иницира еднострана промена на статусот на Северна Ирска по Брегзит

Ана Ололовска

Де Алмеида: ЕУ нема да ги продолжи преговорите за Брегзит со Велика Британија

Ана Ололовска

Џонсон: Трговска војна меѓу Британија и ЕУ е малку веројатна