Меј: Нема одложување на брегзит, 29 март ја напуштаме ЕУ

Од:

Британската премиерка Тереза Меј денеска изјави дека нејзината Влада не го променила својот став и оти не сака да го одложи датумот за брегзит- 29 март, кога Велика Британија треба да ја напушти ЕУ.

– Многу е јасно дека позицијата на Владата, од кога сме го покренале членот 50, е дека имаме времески рок од две години, кој се завршува на 29 март, и ние работиме на тоа, рече Меј.

Шефот на британскиот преговарачки тим за брегзит Оли Робинс изјави претходно денеска дека британските пратеници ќе се соочат со избори меѓу договор, кој го договорила премиерката Меј или со понуден период за спроведување на членот 50 од Лисабонскиот договор, со кој е формирана ЕУ.

Би можело да ве интересира

Европската комисија ја уверува јавноста дека има доволни резерви на гас за оваа зима

Татјана Ташкова

Фон дер Лaјeн „отворена“ за прилагодувања во новата Европска комисија

Алексеј Навални номиниран за наградата „Сахаров“ на Европскиот Парламент

Бундестагот на 26 септември ќе даде зелено светло за преговори

Татјана Ташкова

Лондон достави писмени предлози за измена на договорот за Брегзит

Најмногу фалсификувани алкохолни пијалаци на ЕУ пазарот се од Северна Македонија

Татјана Ташкова