Меј ја продолжува предизборната кампања

Од:

Британската премиерка Тереза Меј денеска повторно ја започнува предизборната кампања за изборите што се закажани за во четврток на 8 јуни, откако анкетите покажаа дека нејзината предност е многу помала од тоа што беше предвидено.

Меј истакна дека Велика Британија мора да биде одлучна при искоренувањето на исламскиот екстремизам.

– Насилството никогаш не смее да ги наруши дипломатските постапки, нагласи Меј, додавајќи дека ставот на Владата на Велика Британија кон екстремистите бил премногу „благ“.

Претходно, британските политичари ја прекинаа предизборната кампања поради нападот што се случи во саботата во Лондон, при што беа убиени седум лица.

Би можело да ве интересира

Џонсон: Односите меѓу Британија и Франција се стабилни и силни

А1он

Реконструкција на британската Влада, досегашниот шеф на дипломатијата Доминик Раб ќе раководи со Министерството за правда

А1он

Активисти за заштита на животната средина го блокираа Лондон, полицијата апси

Ана Ололовска

Британскиот туристички сектор најави отпуштања по слабата летна сезона

А1он

Над 300.000 луѓе во Велика Британија ги прекршиле карантинските правила

Ана Ололовска

Лондон одби да купи вакцини од Валнева

Ана Ололовска