Меј: И ветив на партијата дека ќе останам пратеник

Од:

Британската премиерка Тереза Меј денеска изјави дека планира да остане пратеник во Парламентот откако ќе ја напушти функцијата следниот месец.

Таа ја исклучи можноста да остане премиер по крајот на јули, кога треба да заврши процесот за нов лидер на владејачката Конзервативна партија, кој ќе ја наследи Меј и како лидер на Владата.

– И ветив на мојата партија што планирам да направам и ќе го одржам зборот, истакна британската премиерка.

Би можело да ве интересира

Десет години затвор за напаѓачот на Озил и Колашинац

Татјана Ташкова

Највисоко ниво на предупредување за британските бродови во територијалните води на Иран

Додека кралицата спиеше маж провали во Бакингамската палата

Татјана Ташкова

Шпански весник тврди дека тимот на Асанж сакал да го прокриумчари во Русија или Куба

Татјана Ташкова

Трамп: Повеќе нема да имаме работа со британскиот амбасадор

Реакции по објавата дека Иран го надмина нивото на збогатен ураниум