Меј и натаму ќе ја бара поддршката од Корбин за Брегзит

Од:

Британската премиерка Тереза Меј го повика лабуристот Џереми Корбин да ги „остават настрана разликите“ и да се согласи со договорот за Брегзит, јави Би-Би-Си.

Велика Британија требаше да ја напушти ЕУ на 29 март, но крајниот рок е одложен за 31 октомври откако британските пратеници во три наврати го отфрлија договорот за Брегзит, кој го преговараше Меј со Европската унија.

Сега премиерката ја бара поддршката од лабуристите во повторен обид договорот да биде изгласан во британскиот парламент. Во текст за „Меил он сандеј“ Тереза Меј истакнува дека опозицијата треба да „го слуша она што им го рекле избирачите“, алудирајќи на локалните избори одржани во четвртокот.

Конзервативците „изгубија“ 1.334 советници а лабуристите не успеаја да победат и изгубија 82 советнички места.

Би можело да ве интересира

Џонсон: Има огромен напредок кон договорот за Брегзит

Ана Ололовска

Камерон: Можно е на Велика Британија да и треба нов референдум

Асанж во притвор до разгледување на барањето за екстрадиција во САД

Џонсон и Јункер ќе разговараат за Брегзит

Татјана Ташкова

Северна Ирска: Нема да прифатиме да не отцепат од Британија

Ана Ололовска

Силно темпо на раст на платите во Велика Британија

Ана Ололовска