Меј е подготвена да ја ослабне заштитата на човековите права за поуспешно да се бори со екстремизмот

Од:

Британската премиерка Тереза Меј изјави синоќа дека е подготвена да ја намали заштитата на човековите права со цел да спроведе поефикасна борба против екстремизмот.

На предизборниот митинг во градот Слоу, Меј нагласи дека властите на Обединетото Кралство треба да бидат во состојба да направат повеќе за да се борат со терористичките закани, вклучувајќи го оганичувањето на движењето на лица осомничени за екстремизам, кога полицијата има доволно докази дека тие претставуваат закана, но не доволно за да ги задржи, јави ТАСС.

– Ако нашето законодавство во областа на човековите права не спречува да го направиме тоа, ние ќе ги промениме законите за да можеме да го направиме, истакна Меј.

Меј исто така, повика и на построги пресуди за осудените за терористички дејности, како и за олеснување на процесот за депортирање на странските граѓани кои се осомничени за екстремизам.

Би можело да ве интересира

„Тајмс“: Лондон преговара со Киев за испорака на ракети

Ана Ололовска

Британскиот министер за здравство не исклучува бројот на заразени со Ковид-19 да биде 100.000 дневно

Ана Ололовска

Кралицата Елизабета го откажа патувањето за Северна Ирска по совет на докторот

А1он

Џонсон најави партнерство со Гејтс во вредност од 552 милиони долари

Ана Ололовска

Во последните 24 часа во Британија регистрирани 43.738 нови случаи на коронавирус, најмногу во Европа

Ана Ололовска

Евакуација на аеродромот во Манчестер поради сомнителен пакет

А1он