Меј: Британија почнува преговори за Брегзит за неколку недели

Од:

Британија има намера да почне преговори за Брегзит како што и планираше – во следните неколку недели, и нагласила британската премиерка Тереза Меј на германската канцеларка Ангела Меркел.

– Премиерката ја потврди својата намера преговорите за напуштање на Британија на Европската унија да почнат како што е планирано во следните неколку недели, соопшти Кабинетот на Меј.

Во таа смисла, Меј дала целосно уверување до лидерите на ЕУ кои изразија сомневања по слабите изборни резултати на Конзервативците.

Би можело да ве интересира

„Тајмс“: Лондон преговара со Киев за испорака на ракети

Ана Ололовска

Британскиот министер за здравство не исклучува бројот на заразени со Ковид-19 да биде 100.000 дневно

Ана Ололовска

Кралицата Елизабета го откажа патувањето за Северна Ирска по совет на докторот

А1он

Џонсон најави партнерство со Гејтс во вредност од 552 милиони долари

Ана Ололовска

Во последните 24 часа во Британија регистрирани 43.738 нови случаи на коронавирус, најмногу во Европа

Ана Ололовска

Евакуација на аеродромот во Манчестер поради сомнителен пакет

А1он