Меј: Британија почнува преговори за Брегзит за неколку недели

Од:

Британија има намера да почне преговори за Брегзит како што и планираше – во следните неколку недели, и нагласила британската премиерка Тереза Меј на германската канцеларка Ангела Меркел.

– Премиерката ја потврди својата намера преговорите за напуштање на Британија на Европската унија да почнат како што е планирано во следните неколку недели, соопшти Кабинетот на Меј.

Во таа смисла, Меј дала целосно уверување до лидерите на ЕУ кои изразија сомневања по слабите изборни резултати на Конзервативците.

Би можело да ве интересира

Џонсон: Односите меѓу Британија и Франција се стабилни и силни

А1он

Реконструкција на британската Влада, досегашниот шеф на дипломатијата Доминик Раб ќе раководи со Министерството за правда

А1он

Активисти за заштита на животната средина го блокираа Лондон, полицијата апси

Ана Ололовска

Британскиот туристички сектор најави отпуштања по слабата летна сезона

А1он

Над 300.000 луѓе во Велика Британија ги прекршиле карантинските правила

Ана Ололовска

Лондон одби да купи вакцини од Валнева

Ана Ололовска