Меј: Апсењето на Асанж покажува дека никој не е над законот

Од:

Британската премиерка Тереза Меј го поздрави денешното апсење на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж и оцени дека тоа покажало оти никој не е над законот.

– Сигурна сум дека целиот Долен дом (Британски Парламент) ќе ја поздрави веста дела лондонската полиција го уапси Џулијан Асанж поради кршење на условите за ослободување, по речиси седум години поминати во еквадорската амбасада.

Тоа покажува дека во Обединетото Кралство никој не е над законот, истакна Меј во обраќањето пред пратениците.

Би можело да ве интересира

Во Лондон почна сослушувањето на Асанж за екстрадиција во САД

А1он

Асанж и американски владини претставници денеска пред лондонски суд

Ана Ололовска

Асанж и американски владини претставници утре пред лондонскиот суд

Ана Ололовска

Кнајсел бара рехабилитација за Асанж

Ана Ололовска

Би-Би-Си: Трамп наводно му понудил помилување на Асанж со услов

Ана Ололовска

Асанж не е веќе во самица, здравствената состојба му е подобрена

Ана Ололовска