Меј: Акцијата во Сирија е оправдана

Од:

Британската премиерка Тереза Меј денеска изјави дека Сирија се обидува да ги скрие фактите за хемискиот напад што беше извршен со асистенција на својот сојузник Русија, истакнувајќи дека воената акција била и „морално и легално оправдана“.

– Одлуката Британија да изведе воздушни напади врз Сирија беше во национален интерес на земјата и не е резултат на притисокот од американскиот претседател Доналд Трамп. Не го сторивме тоа на барање на претседателот Трамп, туку го направивме бидејќи веруваме дека тоа е праведна работа и оти не сме сами. За акцијата што ја презедовме постои широка меѓународна поддршка, истакна Меј во обраќањето пред Парламентот.

Меј ја бранеше одлуката Велика Британија да им се придружи на САД и Франција во воздушните напади врз Сирија, откако дел од пратениците истакнаа дека за акцијата прво требаше да се гласа во Парламентот.

Британската премиерка посочи дека воена акција „не е само морално оправдана, туку и легална“.

Би можело да ве интересира

Со задоцнување од три часа почна трилатералната средба за Сирија

Рохани: Иднината на Сирија и припаѓа на нејзиниот народ

Ана Ололовска

Најмалку десет жртви во експлозија на автомобил бомба во Сирија

Ана Ололовска

Сирискиот претседател Асад го потпиша указот за општа амнестија во земјата

Ана Ололовска

Повредени 25 луѓе при експлозија на автомобил-бомба во Сирија

САД ќе испратат 150 војници за заедничко патролирање со турските сили во Сирија

Ана Ололовска