Меѓународниот суд на правдата одлучува за спорот меѓу Британија и Маурициус за архипелагот Чагос

Од:

Долгогодишниот спор меѓу Велика Британија и Маурициус, во врска со статусот на архипелагот Чагос, во Индискиот Океан, ќе биде испитуван од Меѓународниот суд на правдата.

dobivaj vesti na viber

Одлука за тоа донесе Генералното собрание на ОН со мнозинство гласови.

Маурициус која е поранешна британска колонија и која стекна независност во 1968 година, тврди дека островите што го сочинуваат архипелагот Чагос се дел од нејзината државна територија.

Тие острови во 1965 година, три години пред британското повлекување, се издвоени како посебна територија, а во 1966 година имсе издадени под наем на владата на САД.

Најголемиот од островите- Диего Гарсија- потоа беше претворен во голема поморска и воздухопловна база на американската армија, што и сега има големо стратешко значење.

Британија со години се сочува со барањата на жителите од Диего Гарсија, кои биле иселени од Американците за да се гради базата, а потоа и од безбедносни причини, да им се дозволи враќање на нивните имоти.

Британскиот Форин Офис изрази незадоволство од одлуката на ОН, целиот случај да му се префрли на Меѓународниот суд на правдата.

Според Министерството за надворешни работи, таквото решение е „ неумесно и несоодветно„. Во Лондон се смета дека спорот е работа која треба да ја разреѓат , меѓусебе, Маурициус и Британија, и за тоа нема потреба од интервенција на овој меѓународен суд.

– Суверенитетот на Британија врз архипелагот е сосема јасно определен- рекол претставник на Форин Офисот во Лондон.

Наемот на Американците за базата на Диего Гарсија истекува во 2036 година.

Одлуката на Меѓународниот суд на правдата, што е во надлежност на ОН, нема обврзувачки карактер.

Би можело да ве интересира

Волас фаворит за да го замени Џонсон

Ана Ололовска

По оставката на Џонсон, ЕУ најави дека ќе продолжи да бара решенија за Северна Ирска

Ана Ололовска

Лиз Трас се откажа од присуство на состанокот на Г20

Ана Ололовска

Уште пет државни секретари во британската влада поднесоа оставки

Ана Ололовска

Британскиот премиер ја отфрли можноста за предвремени избори

Ана Ололовска

Џонсон: Работата на премиерот е да продолжи да работи во тешки околности и јас ќе го сторам тоа

Ана Ололовска