Меѓународната коалиција уништи осум дронови лансирани кон Саудиска Арабија

Од:

Меѓународната коалиција предводена од Саудиска Арабија што се бори во Јемен соопшти дека денеска уништила осум дронови лансирани кон Кралството.

dobivaj vesti na viber

Портпаролот на саудиската алијанса генерал Турки ал Малки изјави дека Хутите го користат аеродромот во Сана како база за напади врз Саудиска Арабија.

Од 2015 година, кога почна војната во Јемен, Хутите истрелале 430 балистички проектили и 851 вооружени дронови врз Саудиска Арабија, при што загинале 59 саудиски цивили, се наведува во саудискиот извештај објавен кон крајот на декември.

Претходно, Портпаролот на Хутите изјави дека е покрената операција против Обединети Арапски Емирати. Тие денеска нападнаа две цели во ОАЕ со вооружени дронови, при што загинаа најмалку три лица, а шестмина се повредени.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Саудискиот крал Салман примен во болница заради медицински тестирања

Ана Ололовска

Иран и Саудиска Арабија ги продолжија преговорите во Ирак по неколкумесечна пауза

Ана Ололовска

Волстрит журнал: Претседателот на Јемен даде оставка под притисок на Ријад

Ана Ололовска

Саудиска Арабија: Верници од странство можат да заминат на аџилак во Мека

Ана Ололовска

Турција го предаде на Саудиска Арабија предметот за случајот Кашоги

Турција денеска одлучува дали на саудиските судови ќе го предаде предметот за убиството на новинарот Кашоги