Меѓународната коалиција тврди дека убила повеќе од 160 Хути во близина на Мариб

Од:

Меѓународната коалиција предводена од Саудиска Арабија соопшти дека убила повеќе од 160 бунтовници во операцијата извршена во близина на стратешки важниот град Мариб.

Во борбите за Мариб изминатите денови загинаа стотина луѓе. И покрај тешките загуби, бунтовниците Хути тврдат дека напредуваат и оти зазеле област на 100 километри од Мариб.

Додека меѓународната коалиција соопшти дека „извеле 32 наапади во таа област, уништила 11 воени возила и елиминирала повеќе од 160 терористи“.

Мариб е последното упориште на владините сили во северниот дел на Јемен.

Меѓународната коалиција тврди дека во текот на неделата извршила голем број воздушни напади, во кои загинале над 700 бунтовници.

Граѓанската војна во Јемен почна во 2014 година, во која досега загинаа над 200.000 луѓе.

Би можело да ве интересира

ОН: Бројот на жртвите од војната во Јемен ќе достигне 377.000 до крајот на 2021 година

Ана Ололовска

Светска програма за храна: Во Јемен се одвива една од најголемите хуманитарни кризи во светот

Ана Ололовска

Пресретнат дрон во обид да изврши напад врз аеродром во Саудиска Арабија

Ана Ололовска

Бремена новинарка од Јемен загина во експлозија на автомобил

Десетици јеменски бунтовници убиени во близина на Мариб

А1он

Саудиска Арабија ќе купи 280 ракети воздух-воздух од САД

Ана Ололовска