Меѓународната агенција за атомска енергија откри збогатен ураниум на непријавена локација во Иран

Од:

–Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) соопшти дека открила збогатен ураниум „на локација што Иран не ја пријавил на Агенцијата“.

Првпат во извештај на МААЕ се истакнува дека наводите на САД и Израел за Иран се точни.

Во доверливиот извештај предаден до земјите-членки локацијата на која е откриен ураниумот не е идентификувана.

Израел и САД тврдат дека местото се наоѓа во предградие на Техеран, а израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху претходно зборуваше за „тајно атомско засолниште“.

Израелските власти тврдеа дека материјалот од таа локација потекнува од иранската воена програма, која вклучува и изработка на нуклеарно оружје.

Иран негира дека сака да се стекне со нуклеарно оружје и тврди дека нуклеарната програма е наменета за цивилни цели.

Би можело да ве интересира

Иранските државни служби нема да пружаат услуги за граѓаните без маски

А1он

Иран се закани за кибер напади врз нуклеарните централи

А1он

САД се заканија со запленување на иранската нафта за Венецуела

Ана Ололовска

Инцидент во иранската нуклеарна централа Натанц

Ана Ололовска

Помпео: САД сака да го задржи ембаргото на ООН за оружје на Иран

А1он

При експлозија на гас во болница во Техеран загинаа најмалку 19 луѓе

Ана Ололовска