Меѓународна донаторска конференција за Сирија во Брисел

Високи претставници на Европската унија изразија надеж дека ќе бидат собрани милијарди долари помош за Сиријците и дека ќе се даде импулс на политичките напори за решавање на осумгодишната криза, на меѓународна конференција, што почнува денеска во Брисел.

Тридневниот форум, чиј домаќин е Организацијата на Обединетите нации, е седми по ред на кој учествуваат делегации од околу 85 земји. ЕУ смета дека сириската криза не може да има воено решение и ги поддржува напорите на ОН за мирна транзиција.

Конференцијата ќе започне со дводневен дијалог меѓу групите на граѓанското општество, регионалните организации, групите за помош и соседните земји, фокусирајќи се на прашања како што се економското закрепнување, правдата, образованието и заштитата на бегалците.

Се очекуваат над 1000 учесници.

На минатогодишната конференција се собраа 4,3 милијарди долари, а подоцна таа сума се зголеми на шест милијарди.

Би можело да ве интересира

Анкета: Тереза Меј е слаб премиер, сметаат половина од Британците

Сирија: Најмалку 43 загинати и над 100 ранети во напади во провинцијата Идлиб

Папата Франциско загрижен поради хуманитарната криза во Сирија

Најмалку 16 загинати во воздушен напад на руските сили врз Идлиб

Ана Ололовска

Путин до Асад: Русија ќе продолжи да ја поддржува сириската Влада

Мицотакис: Однесувањето и соработката на соседите ќе го оценат нивниот пат кон ЕУ