Меѓу жртвите во камионот-ладилник има десет виетнамски тинејџери

Од:

Меѓу 39-те виетнамски жртви, чии тела беа пронајдени на 23 октомври во камион-ладилник во близина на Лондон, има десет тинејџери, соопшти денеска британската полиција.

– Наш приоритет беше да ги идентификуваме жртвите, да го сочуваме достоинството на оние кои го загубиле животот и да ги поддржиме семејствата и пријателите на жртвите, истакна помошник шефот на полицијата Тим Смит.

Британските власти во соработка со виетнамската полиција извршија идентификација на телата пронајдени на 23 октомври во камион-ладилник во местото Есекс.

Полицијата минатата недела соопшти дека сите жртви се виетнамски државјани. Примероци од ДНК се земени од семејствата во Виетнам, кои се сомневале дека нивни роднини се наоѓаат во тој камион.

Би можело да ве интересира

Британија: Конзервативците собраа за изборите 5,7 милиони фунти за шест денови, Лабуристите само 218.000 фунти

Ана Ололовска

Корбин ја претстави изборната програма на британските лабуристи

Татјана Ташкова

Британскиот принц Ендру се повлекува од јавниот живот поради аферата со Епстајн

Татјана Ташкова

Разбиена меѓународна група вмешана во трговија со луѓе во Романија и Британија

Би Би Си: Британска влада и војска прикривале воени злосторства во Авганистан и Ирак

Ана Ололовска

Борис Џонсон: Сите кандидати на конзервативците ќе гои поддржат договорот за брегзит

Ана Ололовска