Медведев: Западот сака да ја уништи Русија

Од:

„Западот сака да ја уништи Русија“, изјави денеска поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев за руската новинска агенција ТАСС.

dobivaj vesti na viber

„Криминалната политика на САД се спроведува агресивно во Украина. Точно, со многу поактивна поддршка од Европската унија, која ја загуби својата независност. Целта е иста – да се уништи Русија. Ова е основната причина за екстремно агресивен, русофобичен геополитички процес инициран од Западот. Нашиот одговор е силен, но и внимателно разгледан“, рече Медведев.

„Ако постои можност проблемот да се реши по мирен пат, на преговарачка маса, тоа треба да го направиме. Но, кога нема излез, мора да реагираме со сила. За жал, и во Грузија и во Украина, властите на тие земји ѝ оставивме на Русија никаков избор. И ние намерно отидовме на воена интервенција“, додаде тој.

„Што се однесува до НАТО, неговата неумолива желба да се прошири по границите на Русија, како канцероген тумор, стана глобален проблем. Тоа ги разболува сите разумни луѓе“, рече поранешниот руски претседател.

Медведев ја водеше Русија меѓу 2008 и 2012 година, а потоа беше премиер до 2020 година.

Би можело да ве интересира

Русија: Конфликтот со Америка не е во наш интерес

А1он

НАТО ги осуди референдумите на окупираните украински територии

Столтенберг ја осуди „нуклеарната реторика“ на Путин

Ана Ололовска

ВИДЕО: Милиони луѓе ќе умрат во неколку часа ако дојде до нуклеарна војна меѓу Русија и НАТО

Косово ќе аплицира за членство оваа година, 90 отсто од граѓаните се за влез во ЕУ и НАТО

А1он

Турција ја повика новата шведска Влада да преземе мерки против терористичките групи доколку сака влез во НАТО

Ана Ололовска