Медведев: Војната може да трае со децении

Од:

Војната во Украина може да трае со децении, изјави клучниот сојузник на Владимир Путин, пренесе руската новинска агенција РИА. Поранешниот претседател Дмитриј Медведев рече дека тоа би можело да се претвори во конфликт кој се карактеризира со долги периоди на борби, испрекинати со примирја.

„Овој конфликт ќе трае многу долго, најверојатно со децении“, рече Медведев, пренесува РИА.

„Се додека постои таква влада, ќе има, да речеме, три години примирје, две години конфликт и сè ќе се повтори“, продолжи тој, повторувајќи го тврдењето на Москва дека Украина е нацистичка држава.

Во јануари Медведев рече дека ако Русија биде поразена, може да предизвика нуклеарна војна.

Би можело да ве интересира

Украина: Русите вчера загубија стотици војници

Украина: Досега уништивме 5.000 руски беспилотни летала

Пукна нафтовод во западна Украина, избувна голем пожар

Горан Наумовски

Медведев: Нема да застанеме додека не ги ослободиме старите руски земји

Русија регрутира сиромашни Кубанци да се борат во Украина

Горан Наумовски

Киев: Западот мора да ни каже колку долго ќе трае поддршката