Медведев: Русија има потполно право да употреби нуклеарно оружје

Од:

„Русија ќе стори сé за да спречи појава на нуклеарно оружје кај нејзините непријателски соседи, на пример, во Украина“, изјави заменик-шефот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев.

dobivaj vesti na viber

„Нашите непријатели сакаат да даваат големи изјави. Се расфрлаат со поими како слобода, демократија, мисија. Всушност, ова е само ритуална вербална дијареа. Фонтаните на дијареичната демагогија со злобната пискава реторика долго време се испробаното оружје на Англосаксонскиот свет со кој го опсипуваат остатокот од човештвото во обид да ја одбранат својата ексклузивност и правото да владеат со светот“, пишува Медведев на Телеграм.

Медведев нагласи дека „Русија има целосно право да користи нуклеарно оружје“. „Морам повторно да потсетам, за оние глуви луѓе кои само се слушаат себеси. Русија има право да користи нуклеарно оружје доколку е потребно. Во однапред одредени случаи – ако ние или нашите сојузници бидат нападнати со ваков тип оружје или ако агресијата со конвенционално оружје го загрозува опстанок на нашата држава“, пишува тој Медведев.

„Ако заканата за Русија ја премине утврдената граница на опасност, ќе мораме да одговориме. Без ничија дозвола, без долги консултации. И тоа дефинитивно не е блеф“, додава тој.

Би можело да ве интересира

На Западот ќе му требаат до 15 години да ги надополни залихите на артилериска муниција потрошени за војната во Украина

А1он

ВИДЕО: Над 100 ракети се упатуваат кон Украина, прекин на струја и во Молдавија

А1он

Командант на украинските копнени сили: Сега доаѓаат се подобро обучени руски војници

А1он

Украина: Русите извршија нови ракетни напади, сирени за тревога во Киев

А1он

Kремљ: Ограничувањето на цената на руската нафта нема да влијае на офанзивата на Москва во Украина

А1он

(ВИДЕО) Мистериозни експлозии во руските воздушни бази: „Оштетени се моќните бомбардери“

А1он