Медведев: Москва се подготвува за украинската контраофанзива

Од:

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев изјави дека Москва се подготвува за украинска контраофанзива, додека Киев тврди дека руските сили „се издишале“.

„Тие (украинската страна) се подготвуваат за офанзива, сите го знаат тоа. Нашиот генералштаб го зема тоа предвид и подготвува свои решенија“, рече Медведев во петокот во интервју за руските медиуми.

Медведев, кој е заменик-претседател на Советот за безбедност на Путин, дополнително предупреди дека Москва е подготвена да го употреби „апсолутно секое оружје“ доколку Украина се обиде да го врати полуостровот Крим, кој Русија го анектираше во 2014 година.

Би можело да ве интересира

Путин: Русија сигурно ќе победи во војната во Украина

(ВИДЕО) Нов напад на рускиот град Белгород, дрон падна на улица

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Руски пратеник: Ајде да ја уништиме Британија, тогаш ќе разговараат со нас

Катерина Павлова-Николовска

Москва: Спречен е обид на Киев да изврши терористички напад врз цивилно население, убиени се 30 терористи

Горан Наумовски

По денешните напади во Украинка се огласија легијата „Слобода на Русија“ и рускиот Волонтерски корпус

Горан Наумовски

Политичар на руска телевизија повика на соборување на Путин и подобрување на односите со ЕУ

Горан Наумовски