Медведев останува на чело на „Единствена Русија“

Од:

Дмитриј Медведев, како заменик претседател на рускиот Совет за безбедност, ќе остане на чело на владеачката партија „Единствена Русија“, која ја водеше и додека беше на функцијата руски премиер, изјави денеска секретарот на Генералниот совет на партијата, Андреј Турчак.

По состанокот на пратеничката група на „Единствена Русија“, а пред денешното заседание на Државната Дума , тој кажа дека не постојат правни пречки заменик претседателот на Советот за безбедност истовремено да ја извршува и функцијата лидер на партијата.

Според партиски извор кој присуствувал на седницата на пратеничката група, идниот премиер Михаил Мишустин на пратениицте им пренел поздрави од Медведев, пренесе Тасс.

-Медведев нагласи дека има добра соработка со пратеничката група и дека се надева дека таа работа ќе продлжи и во рамки на партијата, ги пренесе неиуменуваниот извор зборовите на Мишустин.

Државната Дума денеска ќе оддржи пленарна седница на која ќе го разгледа предлогот на претседателот Владимир Путин првиот човек на Федералната даночна служба Михаил Мишустин да биде избран за нов руски премиер.

Би можело да ве интересира

Москва е загрижена за активностите на НАТО во близина на нејзините граници

Русија за првпат истрелала хиперсонична ракета „Циркон“ од брод во Беренцово море

Американскиот Сенат со резолуција ќе ја осуди Русија поради прогонот на дисидентите

Лавров и Рама подржуваат дијалог за Косово, но Русија бара формирање на ЗСО, а Албанија признавање од Србија

А1он

Санкции од САД за Кина, Ирак, Русија и Турција поради кршење на договорот за нуклеарно оружје

Ана Ололовска

САД и ЕУ: Србија да се откаже од трансакции со Русија кои можат да доведат до санкции

А1он