Медведев: Нуклеарното оружје е подготвено, Русија го избра својот пат

Од:

Западниот естаблишмент и воопшто сите граѓани на земјите на НАТО мора да разберат дека Русија го избрала својот пат, рече Медведев.

dobivaj vesti na viber

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев изјави дека секое оружје во арсеналот на Москва, вклучително и стратешкото нуклеарно оружје, може да се користи за одбрана на териториите поврзани со Русија од Украина.

Медведев, кој е и заменик-претседател на Советот за безбедност на Русија, рече дека референдумите планирани од руските сепаратистички власти на големи делови од украинската територија ќе се одржат и дека „нема враќање“.

Путин изјави дека западните земји „ја преминале секоја линија“ и се обиделе да ја „уценат“ Русија со нуклеарно оружје.

„Донбас и другите територии по референдумот и присоединувањето кон Русија ќе бидат значително зајакнати од вооружените сили на Руската Федерација, не само за способноста за мобилизирање, туку и за секое руско оружје, вклучително и стратешкото нуклеарно оружје, може да се користи за нивна заштита“, изјави Медведев.

Би можело да ве интересира

Втор ден референдуми на четири украински територии

(ВИДЕО) Грабар-Китаровиќ: Путин би избрал да умре, но нема да признае пораз

Катерина Павлова-Николовска

Путин не блефира за нуклеарното оружје вели Борел

Катерина Павлова-Николовска

Една жртва и седуммина ранети во рускиот напад на Запорожје

Катерина Павлова-Николовска

Србија нема да гласа за исклучување на Русија од Советот за безбедност

(ВИДЕО) Зеленски: Присилно регрутираните да ја саботираат руската армија и да и даваат информации на Украина

Катерина Павлова-Николовска