Медведев: Нема да застанеме додека не ги ослободиме старите руски земји

Од:

Дмитриј Медведев, поранешниот претседател на Русија, наведува дека специјалната воена операција во Украина ќе продолжи се додека „нацистичкиот режим“ во Киев не биде целосно поразен.

Медведев се огласи на Телеграм по повод Денот на обединувањето на новите региони со Русија.

– Победата ќе биде наша и ќе има уште нови региони внатре во Русија – напиша Медведев и нагласи дека специјалната операција нема да заврши до ослободувањето на „старите руски територии“ од непријателот.

Медведев додаде дека пред една година жителите на припоените региони донеле судбоносна одлука на референдуми да застанат на страната на својата татковина.

– Нивниот избор стана не само симбол на обновувањето на историската правда, туку и на единството, односно на колосалната волја и посветеноста на рускиот народ – нагласи заменик-претседателот на Советот за безбедност.

Би можело да ве интересира

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

Катерина Ѓуровски

Зеленски: Ако Русија нападне членки на НАТО, американските деца ќе мора да се борат

Војната со Украина нема да заврши наскоро, првите преговри ги минирала Британија објави Лавров

Орце Костов

ВИДЕО: Во Украина оштетени или уништени околу 170.000 објекти, загинаа околу 10.000 цивили

Зеленски призна: „Ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим“