Медиумите jа открија вистината за бројот на украинската „Странска легија“ – далеку од очекуваното

Од:

Медиумите ја открија вистината за бројот на украинската „Странска легија“. Украинската „Легија на странци“ брои само околу 1.500 луѓе, иако украинските власти објавија дека има многу повеќе заинтересирани, пишува весникот „Њујорк тајмс“, повикувајќи се на свои извори.

Украинските власти првично се пофалија дека успеале да регрутираат 20.000 доброволци во легијата, но во реалноста бројката е многу помала. Сега организацијата брои околу 1.500 членови, наведуваат авторите.

Би можело да ве интересира

Украина: Киевските сили се во офанзива во некои области

Проукраински Руси: Убивме руски полковник, убиваше цивили и во Југославија

Резников: Авиони Ф-16 нема да ги користиме во контраофанзивата против руските сили летово

Лажeн говор на Путин емитуван на руско радио: „Украинците ја минаа границата, тие се посилни“

Кулеба: Украина има доволно оружје за да започне контраофанзива

(ВИДЕО) Украина има мрежа на агенти и саботери во Русија, им дава напаѓачки дронови

Горан Наумовски