Медиуми: Израел и ОАЕ на тајни состаноци за Иран

Од:

Весникот Волстрит џурнал објави дека официјални лица од Израел и Обединетите Арапски Емирати одржуваат тајни состаноци за да разговараат за Иран, кого го сметаат за заедничка закана.

Повикувајќи се на неименувани американски официјални лица, весникот пишува дека израелските и емиратски делегации се среќаваат тајно под покровителство на САД и разменуваат информации за Иран.

Според весникот, првата таква средба била организирана во пролетта од американскиот специјален претставник Брајан Хук, а неодамна се одржала нова средба.

Во наописот се додава дека фактот што немаат дипломатски односи не е проблем.

Поради палестинското прашање Израел во арапскиот свет има дипломатски односи само со Египет и Јордан.

Би можело да ве интересира

Проектили паднаа во близина на Амбасадата на САД во Багдад

Ана Ололовска

Палестинците со најави за повлекување од Договорот од Осло со Израел

Ана Ололовска

(ВИДЕО) „Исплива“ шокантна снимка од Трамп: Ослободете се од амбасадорката Јовановиќ, исфрлете ја утре, не ме интересира

Ана Ололовска

Иранската нуклеарна агенција подготвена за неограничено збогатување на ураниум

Ана Ололовска

Одбранбен правен тим: Смена на Трамп би била опасен преседан

Ана Ололовска

Нетанјаху: Планот на Трамп за Блискиот Исток ќе биде историски

Ана Ололовска