Медиуми: Израел и ОАЕ на тајни состаноци за Иран

Од:

Весникот Волстрит џурнал објави дека официјални лица од Израел и Обединетите Арапски Емирати одржуваат тајни состаноци за да разговараат за Иран, кого го сметаат за заедничка закана.

Повикувајќи се на неименувани американски официјални лица, весникот пишува дека израелските и емиратски делегации се среќаваат тајно под покровителство на САД и разменуваат информации за Иран.

Според весникот, првата таква средба била организирана во пролетта од американскиот специјален претставник Брајан Хук, а неодамна се одржала нова средба.

Во наописот се додава дека фактот што немаат дипломатски односи не е проблем.

Поради палестинското прашање Израел во арапскиот свет има дипломатски односи само со Египет и Јордан.

Би можело да ве интересира

САД официјално ја потврдија ликвидацијата на синот на Осама бин Ладен

Трамп го продолжи трговското ембарго кон Куба за една година

Откако Трамп кажа дека „преговорите се мртви“ талибанците заминаа на средби во Русија

(ВИДЕО) Сноуден: Најмоќната Влада во светот само сакаше да ме снема

Татјана Ташкова

Ердоган: Кризата со САД може да се надмине заради моите односи со Трамп

Конгресот ја бара личната преписка на првите луѓе на технолошките гиганти во анти-монополска истрага